Міський садочок на Підзамче
Текст та фото: Марічка Закалюжна
25.11.2013

В місті триває проект з облаштування внутрішніх двориків на Підзамче. Цими вихідними було відкрито двір трьох будинків за адресою вул. Богдана Хмельницького, 83-87. Тепер, стіни прикрашають графіті, територія облагороджена, є невеличкий спортивний майданчик та облаштовано міський садочок з насадженнями. Редакція Postpaper побувала на місці та подивилась, як він виглядає.

Дворик було облаштовано в рамках «Ревіталізації Підзамче» — спільного проекту співпраці багатьох інституцій (Інститут міста (Львів), Інститут розвитку міст (Краків), громадська ініціатива Lypneva.com, графітчики з Kickit Atrs Studio) та місцевих мешканців. Ми вже писали про попередній об’єкт програми — дитячий майданчик з піщаним басейном та сценою.

дворик Підзамче дворик Підзамче дворик Підзамче дворик Підзамче дворик Підзамче дворик Підзамче дворик Підзамче

В основу проекту лягла ідея створення міського садочку, адже мешканці вже займались садівництвом біля свого будинку. Ще раніше, тут росли бузок, жасмин, кущі вишні, смородини й малини, а зараз досаджено барбарис, ялівець, тую. Також, було облаштовано спортивний майданчик, поставлено огорожу, вирішено питання з освітленням. Слід додати, що на подвір’ї встановлено ліхтарі на сонячних панелях. Важливо, що територію заїзду для машин та парковку було відгороджено від спортивного майданчику вертикальними клумбами, щоб машини фізично не могли потрапити на газон.

дворик Підзамче дворик Підзамче дворик Підзамче дворик Підзамче дворик Підзамче дворик Підзамче дворик Підзамче дворик Підзамче дворик Підзамче

Мешканцям надали насіння трави, аби вони власноруч засіяли газон навесні. За власний кошт вони також придбають гойдалку, для якої відведено місце. Щодо малюнку на фасаді одного з будинків, то художники з Kickit Atrs використовували власну фарбу та ентузіазм.

дворик Підзамче дворик Підзамче дворик Підзамче дворик Підзамче

У дворику стояла прибудова, яка була в аварійному стані. Було складно вирішити питання юридично, щоб її знести, хоча і мешканці, і орендатори будівлі були тільки «за». Цей процес тривав близько двох місяців. Також, були проведені громадські слухання, аби долучити мешканців до активної участі у проекті.

дворик Підзамче дворик Підзамче
відкриття майданчику

Ярина Мельник, координатор проекту від Інституту міста розповіла більш детально про кошторис: «Загальна вартість проекту не перевищує 90 тис грн. Найбільші витрати пов’язані із використанням металу, дерева та вимуровуванням підпірних стін й окремих елементів. Мешканці зголосились власним коштом придбати браму та гойдалку, тому на цих елементах вдалось зекономити. На жаль, в умовах обмеженого бюджету, не вдалось повністю замостити заїзд бруківкою, однак ми встановили поребрик — досить витратна частина цього виду робіт. Також, враховуючи побажання мешканців, збільшили кошторис на озеленення. Ландшафтники допомогли підібрати понад 60 саджанців, тому в усій красі відновлений дворик зможемо побачити з весни».

Андрій Шуляр, архітектор, учасник урбан-руху «Липнева»: «Це дуже важливо, щоб люди бачили один одного і, можливо, в якийсь момент між ними й відбудеться діалог. Можливо, такий діалог може мати якісь наслідки для створення громади, щоб люди могли знаходитись в одному місці та займатися спільним ділом: просто відпочивати, займатися садівництвом чи просто ділитися досвідом. Тому, ми намагались це підсилити. Ми створили зону для вирощування квітів та овочів. Так само, створили місце, щоб просто знаходитися у цьому просторі — ця волейбольна сітка натякає на те, що тут можна в щось побавитися. Ми не хочемо це нав’язувати, ми хочемо створити умови, щоб це відбувалось. Підзамче — це район, в якому завжди проживали українці, ще до війни. Тому, я як українець відчуваю особисту відповідальність за цей район».

дворик Підзамче дворик Підзамче дворик Підзамче дворик Підзамче дворик Підзамче

Метою проекту є не створення готового продукту, а створення умов, щоб це місце в майбутньому було живим та розвивалося далі. Тож очікуємо весни, аби подивитись на подвір’я у всій красі.

Інші матеріали на Postpaper
РЕПОРТАЖ

Мешканці мікрорайону активно долучились до проекту «Ревіталізація Підзамче».

07.10.2013
НОВИНИ

В місті триває пілотний проект з облаштування внутрішніх двориків. Редакція побувала у відновленому подвір’ї на вул. Кривоноса, 7, та дізналась, як втілювався проект та хто займався його реконструкцією.

11.11.2013
СЕРЕДОВИЩЕ

Активісти урбан-руху «Липнева» розповіли Postpaper як виникла ініціатива, про втілені й заплановані проекти та їхнє бачення міста.

14.10.2013
comments powered by Disqus