Як в місті облаштовують внутрішні дворики
Текст та фото: редакція
11.11.2013

В місті триває пілотний проект з облаштування внутрішніх двориків — спільного проекту Львівської міської ради та Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ). Реконструкцію першого подвір’я було завершено 2-го листопада. Редакція Postpaper побувала у відновленому подвір’ї на вул. Кривоноса, 7, та дізналась, як втілювався проект та хто займався його реконструкцією.

Спочатку, для проекту було відібрано 10 двориків, які потребують відновлення та де проживають активні мешканці (основна умова — мешканці мають брати участь у фінансуванні проекту). Врешті, було обрано три подвір’я, два з них є на балансі міста, в одному будинку вже утворено ОСББ. Зараз, закінчились роботи у подвір'ї будинку на вул. Кривоноса, 7. Ще у двох двориках, на вул. Личаківській та на вул. Лисенка, роботи тривають.

дворик на вулиці Кривоноса дворик на вулиці Кривоноса дворик на вулиці Кривоноса дворик на вулиці Кривоноса дворик на вулиці Кривоноса дворик на вулиці Кривоноса дворик на вулиці Кривоноса

Роботи профінансовано в рамках діяльності проекту «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини м. Львова». Загальна вартість робіт на вул. Кривоноса склала 285 тисяч гривень, з яких мешканці зібрали 23 тисячі. (по одній тисячі з кожної квартири). Роботи розпочалися у вересні цього року та тривали протягом двох місяців. Всі роботи з реконструкції та впорядкування виконало приватне підприємство, а заміну системи каналізації та водовідведення провела Галицька адміністрація.

дворик на вулиці Кривоноса дворик на вулиці Кривоноса дворик на вулиці Кривоноса дворик на вулиці Кривоноса дворик на вулиці Кривоноса дворик на вулиці Кривоноса дворик на вулиці Кривоноса
Як втілювався проект?

Редакція поспілкувалась з Юрієм Петрашом, координатором проекту від GIZ: «Цей проект почався з 2012 року тим, що ми провели ряд зустрічей з мешканцями, роздали їм анкети, де вони відмітили, що вони хочуть мати в тому подвір’ї та як його використовувати. Після цього, був розроблений ескізний проект Ганною Міщенко, молодою архітекторкою, що зараз навчається у Німеччині. Потім, мешканці зібрали свою частку – 23 тис. грн., це 7-8% від загального кошторису проекту. Потім, ми знову зустрілися з мешканцями та обговорили кінцевий варіант проекту.

Основна мета проекту — підвищення обізнаності мешканців, щодо оновлення старої частини міста, змінити їхнє ставлення до власних будинків. Наша підтримка — це фахова консультація (участь архітектора є безкоштовною). А також, ми надаємо фінансову підтримку організації, яка займається проектом».

Що було зроблено?

Василь Луць, який брав участь у відновленні дворику, сказав наступне: «Раніше, тут були зарослі, чагарники, непрохідні місця, все росло хаотично, як в лісі, купа землі, купа сміття і безлад, просто безлад. Мешканці частково щось садили, але зараз — це зовсім інша справа.

оселя
Василь Луць

На клумбі мешканці садитимуть, що самі забажають — зараз тут посіяна трава. Посередині клумби є вкраплення каменю — це не є доріжка, а елемент дизайну, ніби каміння біля річки. Будинок навколо замощений гранітною бруківкою, а майданчик — пісковиком. Окрім клумби, є ще тераса для відпочинку, раніше, тут просто був насип землі, цю ділянку ми розрівняли. Тут чотири лавки, гойдалка і турнік. Щодо стіни, то деяка цегла повипадала з кладки. Ми все це позакладали назад, заповнили шви. Було відновлено парапет, перенесено паркан, зроблено укіс й засіяно травичку. Тут ростуть виноград та кущі смородини, які ще раніше посадили мешканці, ми лише їх пересадили та впорядкували. Вже на сто відсотків роботи завершено, і це вже не перше подвір’я, яким ми займалися».

Слово мешканцю

У самому дворику ми поспілкувались з активним мешканцем аби дізнатись і його думку, паном Ігорем: «Ми дуже задоволені, тут дуже гарно, чисто. Головне, що по болоті не ходимо. Коли падав дощ, пройти через подвір’я було неможливо. Після дощу вода стояла від брами до під’їзду. Тому, як тільки ми почули, що нам пропонують такий проект, всі скинулись грошима, окрім двох квартир. Одні люди справді їх не мали, а інший мешканець — просто принципово відмовився, бо він подвір’ям не користується, у нього вікна виходять на вулицю. Тому, ми збирали не по 1000 грн, а по 1100-1200 грн. з квартири. Ми також під’їзд ремонтували, ще додатково збирали з кожного по 300 грн. Ще хочемо відреставрувати фасад. Ми дуже задоволені, як за свої гроші й не бути задоволеним?

оселя
пан Ігор

В нас на подвір’ї є лише двоє мешканців, які тут чимось займалися, — я та ще одна сусідка, Світлана. В нас є ініціативна група — двоє-троє осіб, які роблять щось самі, якщо треба: клумби, дерева, гойдалки. Я тут живу з дитинства, більше тридцяти років».

Після закінчення облаштування будинку, мешканці влаштували невеличке свято, куди запросили всіх, хто брав участь у проекті. Незабаром у цьому ж будинку планується проведення робіт по реставрації вхідної брами.

дворик на вулиці Кривоноса дворик на вулиці Кривоноса дворик на вулиці Кривоноса дворик на вулиці Кривоноса дворик на вулиці Кривоноса дворик на вулиці Кривоноса дворик на вулиці Кривоноса

Як виглядав дворик до реставрації можна переглянути на сайті Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ).

Також, рекомендуємо ознайомитись з Інтегрованою концепцією розвитку центральної частини міста Львова, яка було розроблена Львівською міською радою спільно з GIZ.

Інші матеріали на Postpaper
РЕПОРТАЖ
Контейнери від «Оселі»: місце збору вживаних речей

Навіщо викидати речі, котрі можуть згодитись іншим людям? Завдяки соціальній ініціативі «Емаус-Оселі» у Львові, 6-го листопада, були встановлені контейнери для збору одягу, взуття та книг.

06.11.2013
РЕПОРТАЖ

Мешканці мікрорайону активно долучились до проекту «Ревіталізація Підзамче».

07.10.2013
СЕРЕДОВИЩЕ

Активісти урбан-руху «Липнева» розповіли Postpaper як виникла ініціатива, про втілені й заплановані проекти та їхнє бачення міста.

14.10.2013
comments powered by Disqus