Культурний простір «Фредра.61»: більше, ніж вдома
Матеріал підготували: Марічка Закалюжна та Максим Асафатов
12.06.2014

У звичайній квартирі, що знаходиться в центрі Львова, проходять безкоштовні та вільні за форматом заходи: перегляди фільмів, вечірки, виставки, ігри та навіть лекції. Редакція Postpaper протягом декількох місяців спостерігала за тим, як на місці звичайної квартири з’явився культурний простір.

Засновники «Фредра.61» говорять, що це місце для львів’ян, демократичне місце, яке пропонує новий формат культурного відпочинку, власне, це простір, який сам себе творить. Варто додати ще одну особливість «Фредра.61» - атмосферу тут створюють самі відвідувачі. Сам простір розташований за адресою вул. Фредра 6, кв. 1, звідси походить і його назва. Більшість заходів тут розпочинаються о 19:00 та тривають до 23-24:00. В планах на літо - проведення виїзних заходів.

Як все починалось?

Історія «Фредра 61» розпочалася взимку 2014 року, коли троє засновників, Маркіян Максимюк - архітектор, Тарас Лужецький - генний інженер, відомий також, як dj Terry Mutiny, та Роман Клепуц — піаніст, знайшли потрібне приміщення. Саму ж квартиру орендує для життя Тарас, в одній з двох кімнат він і мешкає, а у великій — вітальні — проходять усі заходи та зустрічі. Як і в кожній квартирі тут є кухня та санвузол, в коридорі — місце для велосипедів та тих, хто з дитячими візками. Можна приносити їжу та напої з собою, а вхід на усі заходи — безкоштовний. До весни тут було проведено лише декілька подій, переважно хлопці займались облаштуванням приміщення, а також тут було влаштовано цех для пошиву бронежилетів, які відправляли на Майдан.

Співтворцями простору є також Юрко Чад, Віктор Кукурба та Олег Федорків. Активно допомагають їм Катерина Бридун, Софія Філіпчук, Мирослав Трофимук та інші друзі.

Що очікувати відвідувачам «Фредра.61»?

Зустрічі. Люди діляться власним досвідом та провокують одне одного до живого спілкування. Тут вже відбувались зустрічі з активістами Донеччини, митцями стріт-арту Zonenkinder, з сестрою-монахинею Веронікою, і не тільки.

Зустрічі
та
спілкування

Майстер-класи. Щось для всіх і щось для кожного. Тут відбулись, зокрема, писанковий майстер-клас, роверовий лікбез, воркшоп про подорожі автостопом, гамак на літо своїми руками.

Вечори настільних ігор. Інтелектуальний азарт та гарну атмосферу забезпечує Ростик Гнатик та його boardgame.com.ua. Зазвичай ігри затягуються й тривають після півночі.

Маркіян Максим’юк розповідає про ідею проекту:

«Я давно мріяв про те, щоб зробити формат невимушеності культурних вечорів. Наш простір ми створили для львів’ян. Коли ти виходиш в центр - є відчуття, що ти все одно ходиш туристичними місцями, і відчуваєш себе туристом. У Львові є безліч культурних місць, але ми хотіли створити простір абсолютно нового типу . Формат відкритий для кожного, формат, де після роботи можна зайти і просто провести час — випити чаю — це все безкоштовно, чи принести з собою те, що тобі потрібно. Але в той же ж час почути щось корисне і з користю провести своє дозвілля. Хочеться урізноманітнити дозвілля, відійти від академічності.

До нас долучаються різні люди, хто чим може, тим помагає. Хтось принесе крісло, хтось чим це крісло накрити. Бо, як правило, приносять різні трешові штуки, які викидують з дому. І так воно все тут будується на спільно-ініціативі, на спільно-бажанні. Дуже багато охочих з’явилося, які підтримали і сказали, що це круто, я тут хочу бути, бо в принципі тут доступно — я сюди прийду після роботи й тут не потрібно платити, я просто можу сісти і повисіти.

Ми не є якоюсь там організацією, яка кимось фінансується, це функціонує виключно на ініціативі небайдужих людей. Наш кістяк– 5-6 людей різних професій, але постійно підключаються нові, кожен щось організовує».

Вечірки. У Львові є певні проблеми з хорошою електронною музикою, але не на «Фредра», де її люблять та цінують. Поміж переглядів лайв-вечірок тут грали Zavtra, DJ Buratino, Geba, Danilovsky, Terry Mutiny та ін..

Музика
та
вечірки

Концерти. Простір «Фредра» добре адаптовується до різних подій та час від часу слугує концертним майданчиком. Тут вже проходили концерти гурту Cherry Band та проекту ХАТНЬОГОГРАННЯ, а вже скоро тут пройде один з вечорів «Свята музики».

Класична середа. Вечори класичної музики від Романа Клепуца наповнені не тільки музикою відомих майстрів, а також поезією та досі незнаними історіями. Зараз Роман у поїздці за океаном, тому класичні середи тимчасово не проводяться.

Мирослав Трофимук розповідає про музичне життя на «Фредра.61»:

«Основною нішею моєї діяльності на «Фредра» є музика. Це, зокрема, концерти ХАТНЄГРАННЯ, які повинні об'єднувати і професійних музикантів, і аматорів, і людей, які випадково потрапили на концерт у форматі певних сейшинів-майстер-класів. Все дуже вільно, без обмежень, кожен може долучитися до виступу, якщо має таке бажання. Часто буває, що ми готуємо сет, а на «Фредра» підключаються інші люди, яких я не знаю, які виявили бажання прийти і спонтанно захотіли пограти, чи поспівати з нами і сет звучить абсолютно інакше ніж ми очікували, тому ці концерти — сюрприз не лише для глядачів, адже ми стараємося грати завжди різну програму, підганяючи музику під концепцію дня, чи подій, або святкувань в день, коли відбувається виступ, але і для нас інколи виступ набирає зовсім несподіваних поворотів і розвивається інакше, ніж ми думали…

Я стараюся відкривати загалу актуальну українську музику з епітетом "електронний", мені важливо, щоб "електронний" перестав бути синонімом до "танцювальний" і щоб люди почули, що в Україні, у Львові є цікаві експериментальні музиканти, які часто роблять музику "для вінчестера" і не виносять її на загал, з однієїї простої причини — в нас немає локацій, де таку музику толерують. «Фредра» для мене — це Центр Сучасного Мистецтва, якого у Львові не вистачає. Це голосно сказано, звичайно, до ЦСМ «Фредра» ще треба рости. Будемо надіятися, що це місце переросте в щось більше. Ми провели безліч різнопланових акцій, купа людей змогли розказати про свою роботу, зацікавлення, проекти. Насамперед «Фредра» — це не так квартира №1 на вул. Фредра 6, як ті люди, які його роблять і які приходять туди за цікавою інформацією, спраглі спілкування».

Катрусин кінозал. «Катрусин кінозал» проводився задовго до появи «Фредра», тим не менше міцно закріпився у його програмі. Його організаторка, Катерина Бридун, між іншим, є арт-директоркою цього простору.

Галерея
та
кінозал

Виставки. «Фредра» — це також і виставковий простір (картини з виставок "Фрагменти свідомості" Катерини Бочкарь та «Рубіж» Мирослави Бачкур візуально доповнювали простір). Також тут проходили виставки серії колажів Софії Філипчук.

Тв-трансляції. Ще один спосіб провести тут час — прийти на пряму трансляцію змагань з »Формула-1», боксу чи футболу.

Софія Філіпчук про своє знайомство з «Фредра»:

«Сюди я прийшла, як звичайний гість. Маркіян запросив нас до себе в офіс. Для мене слово "офіс" мало тільки одне значення — стіл, крісло, шафа і вікно з тривіальним вазонком. І ось тут були мої перші враження: стіни, мальовані через трафарет — узори дитинства, старе радіо "колгоспник", як у бабусиній кухні, двері, що закриваються на гачок, а холодильник! Як з мультфільму "Ну постривай!" Одним словом, в мене була любов з першого погляду! Я почала планувати вечірку з приводу мого ДН та моєї сестри-двійнючки, так і розпочалась перша співпраця з «Фредра». Хотілось зробити щось цікаве веселе, і навіть звичайне розпивання коктейлів не таким звичайним. Я підготувала виставку до вечірки "Я тебе так люблю, аж небо тріщить" — серію колажів з нашими дитячими фотографіями і смішними фразами, які записувала наша мама, наприклад, "Дай мені варення з притуленим рогаликом" чи "той вуйко, як бабине теля".

Кожна зустріч, подія чи лекція на Фредра є чимось незабутня, й особливо мені запам’яталась розмова з сестрою-монахинею Веронікою — нашою ровесницею, яка вже 4-ий рік є монахинею. Нетривала і легка зустріч дала просте усвідомлення непростих речей — життя! А окрім вечірок та подій, можу зайти інколи на цю творчо-домашню платформу, принести букетик квітів, приліпити на банку з під закарпатської закрутки нову стрічку, поставити квіти і тішитись, ніби камаз з пряниками перекинувся на нашій вулиці.

Я переконана, що «Фредра» для мене з’явилось не просто так — напередодні трапились величезні зміни в моєму житті: як приємні, так і не дуже, і тут просто так нізвідки з’явились чужі люди, які зараз стали рідними, що теж не є звичним для мене, позаяк кожен сантиметр близькості в мене проходить роками, а тут набігли кілометри за кілька місяців! Таким чином минають наші барвисті будні і я розумію, що це тільки початок!»

Літній дворик на «Фредра». Раз на тиждень тут проходить «Катрусин кінозал».

Культурний простір «Фредра.61» відкритий, кожен охочий може долучитись до його творення, запропонувати ідею заходу або безпосередньо його організувати. Результати цієї роботи будуть доступні кожному, що і робить це місце унікальним та особливим.

Фредра.61
вул. Фредра 6, кв.1
Facebook, Foursquare

Інші матеріали на Postpaper
СПЕЦПРОЕКТ
Майстерня міста онлайн

«Майстерня міста онлайн»: афіша заходів, огляд подій, коментарі учасників та репортажі.

09.06.2014
НОВЕ МІСЦЕ
Весна в місті: підбірка нових закладів Львова

Пропонуємо вашій увазі підбірку закладів, що відкрились цією весною — як вони виглядають, що в них готують та, зрештою, який концепт презентують.

25.04.2014
МІСЦЕ

Редакція Postpaper дізналася як виглядає сучасний гуртожиток у Львові та як облаштовано життя і побут студентів УКУ.

16.05.2014
МІСЦЕ

Як виглядає локація для велосипедистів з барахолкою, невеличким техсервісом, парковкою та чим там пригощають.

10.05.2014
comments powered by Disqus